Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz? : Rüyalar söz konusu olduğunda belki de aklımıza gelen ilk şey neden bazılarımız sıkça rüya görür bazılarımız neredeyse hiç görmez? Neden bazılarımız olabilecek en ütopik kurgularla bezenmiş rüyalar görürken diğerlerimiz kabuslarla bezeli bir uyku çeker?  Ve neden bazı rüyalarımız hayli berrak ve akılda kalıcıyken diğerleri puslu bir camın ardından izlenmiş gibi bulanık ve hatırlanmayacak şekilde olur? İşte bu sorularınızın hepsine sitemizde cevap bulacaksınız.

Öncelikle Mannheim Ruh Sağlığı Merkezi’nde yapılan araştırmalara göre rüya görmeyen insan yok. Sadece bu rüyaları hatırlamayan insanlar var. Gün içerisinde çeşitli uyaranlarla karşılaşan, daha öncesinde bilinç durumunda ya da bilinçaltı durumunda sürekli aktif halde olan düşüncelerle yorulan beynimiz, uyku esnasında kendini yarına hazırlar ve yenilenir.

Rüya'da Günlük Yaşam

Bu süreçte görülen rüyalarla alakalı, günlük yaşamda da aktif bir rol aldıkları şekilde bazı fikirler öne atılmıştır. Şöyle ki öğrenilen yeni bilgilerle eski bilgilerin bir birleşim sağladığı yer olarak rüyada kişi belki de uyanıkken çözüme kavuşturamadığı bazı şeyleri rüyasında çözüme kavuşturup bilinçdışı düzeyinden bilinç düzeyine çıkarıyor olabilir.

Levin'e Gör Rüyalar Ne Anlama Gelir?

Levin’e göre de rüyalar duyguların termostatları şeklinde tanımlanabilir. Bu tanımdan sonra neden rüya gördüğümüz zaten pek de sır değil sanırım. Hepimizin de yaşadığı gibi hayatımızdaki stres seviyesinin yükseldiği dönemlerde sürekli “kabus” olarak nitelendirdiğimiz, koşturduğumuz, kaçtığımız, kovaladığımız, bağırdığımız, sesimizi duyuramadığımız vb. şeklinde rüyalar görmemiz hiç de tesadüfi değildir. Buradan anlayacağımız gibi beynimiz bizi seviyor ve “Bu sıralar çok streslisin bence kendini bu kadar da hırpalama.” Diyor. Kabuslarımızın bizi paniğe sürüklemesine izin vermeden önce bu bilgiyi tekrar hatırlamakta fayda var.

Rüyamı Neden Hatırlayamıyorum?

Neden rüyalarımı hatırlamıyorum? Sorusuna gelecek olursak da daha önce sizlerle paylaştığımız uykunun evreleri sırasında görülen rüyalar bu sorunun cevabını etkileyen birinci etmendir. Uykunun en derin evresi olan REM evresi dışında kalan evrelerde görülen rüyalar genellikle hatırlanmaz. Ya da daha bulanık, her detayı verilemeyecek şekilde hatırlanır.

Ayrıca uyandıktan sonra beynin prefrontal kortekslerinde daha fazla teta beyin-dalgası aktivitesine sahip olan kişilerin rüyalarını hatırlamakta daha başarılı olduğu da kanıtlanmış bir gerçektir.  Bu konuyla alakalı bir yorum daha var ki o da gerçek hayatta gerçekleşme olasılığı daha düşük rüyalarımızı hatırlama ihtimalimizin daha az olduğu. Maalesef unicornlu, ışın kılıçlı, Elflerle sohbetli rüyalarımız belki de biz onları hiç anımsamadan beynimizin bir köşesinden akıp gidiyor.